Zaćma i inne choroby oczu prowadzące do ślepoty

Spośród wszystkich zmysłów jakimi dysponuje człowiek wydaje się, że to wzrok jest najistotniejszy. Dzięki niemu widzimy świat zewnętrzny, pomaga nam funkcjonować i unikać niebezpieczeństw. Tak naprawdę jednak jego rolę zaczynamy doceniać w momencie gdy ulega znacznemu pogorszeniu. Zobacz, w jaki sposób można walczyćz chorobami oczu.

Okulary – na problemy ze wzrokiem

Najprostszą przyczyną korekcji wad wzroku jest noszenie okularów. Niestety nie zawsze metoda ta jest skuteczna. Często występującą wadą wzroku, której nie da się skorygować okularami jest zaćma. Może ona mieć zarówno charakter wrodzony i nabyty. Zazwyczaj rozwija się stopniowo przez wiele lat. Dopiero po tym czasie chory zaczyna odczuwać dyskomfort, polegający na zamgleniu lub pogorszeniu ostrości wzroku. Schorzenie to występuje bardzo często i polega na zmętnieniu soczewki, co przyczynia się do pogorszenia wzroku. Najbardziej skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu starej, zmętnionej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną. Coraz popularniejsze w ostatnim czasie stają się także zabiegi z wykorzystaniem lasera. Są one mniej inwazyjne i pozwalają choremu na szybszy powrót do zdrowia. Również ceny takich zabiegów w ostatnim czasie mocno spadły, przez co stały się one dostępne dla przeciętnych Polaków.

Zaćma – choroba, która prowadzi do ślepoty

Warto pamiętać, że nieleczona zaćma może doprowadzić nawet do utraty wzroku, dlatego też schorzenia tego nie należy lekceważyć. Im wcześniej wykryta, tym łatwiejszy proces leczenia i powrotu do zdrowia. Pomimo dynamicznego rozwoju medycyny przyczyny powstawania zaćmy nadal nie są do końca znane. W wielu przypadkach choroba ta jest dziedziczna, dlatego też jeśli nasi rodzice cierpieli na zaćmę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w miarę upływu lat, my również zachorujemy. W takim przypadku warto regularnie badać wzrok.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *