Operacja zaćmy w Czechach czy w Polsce?

Długie kolejki i jeszcze dłuższe terminy. Tak w skrócie można opisać leczenie zaćmy w Polsce. Nic więc dziwnego, że w takiej sytuacji coraz więcej Polaków decyduje się na operację u naszych czeskich sąsiadów.

Formalności nie takie straszne

Wielu osobom, które słyszą od lekarza, że jednym sposobem na odzyskanie sprawności widzenia jest: operacja zaćmy w Czechach wydaje się, że jest to skomplikowany proces. Nic bardziej mylnego. Na początek musimy wybrać polski szpital, który współpracuje z Czechami i udać się do niego na wizytę. Tam zostaniemy poddani różnym badaniom, dzięki którym lekarze stwierdzą, czy kwalifikujemy się do zabiegu. Jeśli wynik będzie pozytywny, a rzadko zdarza się inaczej, personel szpitala rejestruje nas na operację w Czechach i jeszcze tego samego dnia powinniśmy uzyskać termin zabiegu. Do samych Czech możemy dostać się albo na własną rękę albo busem z innymi pacjentami, jeżeli istnieje taka opcja. Warto się o nią wypytać w szpitalu, bo nie w każdej placówce jest taka możliwość. Jeśli jednak będziemy jechać samodzielnie to trzeba pamiętać, żeby był z nami jeszcze jeden kierowca, ponieważ po usunięciu zaćmy nie możemy prowadzić samochodu przez jeden dzień. Gdy już będziemy u naszych zagranicznych sąsiadów, będziemy musieli przejść najpierw badania wstępne, a następnie udamy się na operację. Usunięcie zaćmy trwa około 20 minut i jest dla pacjenta całkowicie bezbolesne. Następnego dnia należy zglosić się na wizytę kontrolną. Warto tutaj dodać, że nie musimy obawiać się bariery językowej, ponieważ większość czeskiego personelu potrafi płynnie mówić w naszym języku.

A co z refundacją?

Koszt zabiegu wynosi 2500 zł. Kwotę uiszczamy w czeskim szpitalu przed samym usunięciem zaćmy. Jednak mamy dla polskich pacjentów dobre wiadomości. Mogą oni, po powrocie do kraju, ubiegać się o refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wystarczy, że wypełnią i złożą wniosek o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju. Sam wniosek, od momentu złożenia, będzie rozpatrywany przez Narodowy Fundusz Zdrowia około 30 dni. W nielicznych przypadkach czas ten jest wydłużony do 60 dni, jeżeli koniecznie jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Po tym czasie polscy pacjenci powinni dostać 2100 zł. Operacja zaćma Czechy jest, dzięki refundacji, opłacalna pod względem finansowym. Jednak największe profity czerpią pacjenci na polu zdrowotnym. Nie muszą czekać na długie przyjęcie na zabieg.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *