Operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania – jak długi?

Zaćma jest chorobą wrodzoną lub nabytą. Bez względu na przyczynę, niemal zawsze postępuje podobnie – powoli odbiera wzrok. Jej rozwój może trwać nawet latami, pogarszając widzenie. Choroba polega na zmętnieniu soczewki oka. Jest to element oka, który nie posiada ani nerwów, ani naczyń krwionośnych. W związku z powyższym, gdy dojdzie do zmętnienia wewnątrz komórek tworzących soczewkę, trudno jest wdrożyć jakiekolwiek leczenie. Jedynym sposobem leczenia zaćmy jest zatem operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania nie jest jednak długi, jak to bywa w przypadku innych zabiegów. Sprawdź, ile należy czekać na operację zaćmy na NFZ – http://alfamedycyna.pl/operacja-zacmy-najszybciej-nfz/.

Jak sprawdzić średni czas oczekiwania na zabieg?

Jeśli potrzebna jest operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania możemy sprawdzić na oficjalnej stronie NFZ. Nie jest to oczywiście stuprocentowa deklaracja, jak długo będziemy czekać na zabieg, lecz zaledwie orientacyjne określenie, czy będziemy na niego czekali tydzień czy dwa lata. W przypadku, gdy okulista da nam skierowanie na zabieg, nie ma dla niego znaczenia, w jakim szpitalu go wykonamy. Dlatego też możemy skorzystać z przysługującego nam prawa do wyboru szpitala wykonującego zabieg. Najczęściej pacjenci w sytuacji oczekiwania na zabieg po prostu dzwonią do wybranych przez siebie szpitali i pytają o to, kiedy najszybciej można zapisać się na zabieg operacji zaćmy. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Dzięki niemu możemy sprawdzić terminy w kilku najbliższych szpitalach w mieście i zdecydować, w którym będziemy zoperowani najszybciej.

Operacja zaćmy czas oczekiwania

Jeśli chodzi o to kiedy może być wykonana operacja zaćmy czas oczekiwania na zabieg za granicą jest nieco krótszy. Dlatego też wielu pacjentów wybiera operowanie soczewki za granica, na przykład w Czechach. Dzięki temu mogą otrzymać niemal od ręki wolny termin. Taki zabieg trzeba uprzednio opłacić i kosztuje on około 2,5 tysiąca złotych. Jednak NFZ zwraca niemal wszystkie koszty leczenia w takiej sytuacji, w związku z czym możemy odzyskać nawet 2,1 tysiąca złotych. Warto sobie przekalkulować, czy wyjazdy za granicę i płacenie jakichkolwiek pieniędzy są opłacalne. W Polsce możemy bowiem zoperować się za darmo i to bez zbędnego czekania. Jak jednak wiadomo – nie każdy może sobie pozwolić na czekanie. Głównie ze względów zawodowych, w których zaćma bardzo utrudnia pracę. Pogarszający się niemal z dnia na dzień wzrok nie sprzyja efektywnej pracy, toteż osoby chore często biorą zwolnienie lekarskie na czas ustalenia terminu zabiegu. Dlatego zależy im, by został on wykonany możliwie jak najszybciej, nawet jeśli miałoby się to wiązać z dodatkowymi kosztami.

Operacja zaćmy w Polsce

Jeśli potrzebna jest operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania w Polsce może wynosić zaledwie 2 tygodnie. Aby wybrać sobie możliwie jak najkrótszy dogodny termin, warto zadzwonić do kilku pobliskich szpitali i zapytać, kiedy możemy zostać zoperowani. Często wynikiem takich telefonów jest ustalenie konkretnego szpitala, w którym czas oczekiwania na zabieg jest stosunkowo krótki i jesteśmy skłonni go zaakceptować.

Na czym polega operacja zaćmy?

W kwestii jaką jest operacja zaćmy NFZ czas oczekiwania nie jest tak długi jak w przypadku innych zabiegów. Wynika to stąd, że jest to zabieg stosunkowo mało inwazyjny i niewiele kosztuje. Podczas operacji usuwa się starą, zmętniałą soczewkę. Wymaga to jedynie znieczulenia miejscowego. Następnie zostaje przeszczepiona soczewka sztuczna, najczęściej wykonana z agaru. Bardzo szybko przystosowuje się ona do pełnienia swojej funkcji. Z racji tego, że nie posiada ona ani nerwów ani naczyń krwionośnych, ryzyko jakichkolwiek powikłań po zabiegu jest minimalne. Pacjent niemal od razu po zabiegu może zostać wypisany do domu. Niemal od razu też odzyskuje pełnię widzenia, jak sprzed choroby. Bardzo komfortowa jest świadomość tego, że w przypadku wykrycia u nas zaćmy, możemy ja bardzo szybko i skutecznie wyleczyć. W tym przypadku koszty zabiegu są bardzo istotne. Nie są duże, ponieważ soczewki nie pobiera się od żywego dawcy, a zatem istnieje możliwość wyprodukowania dowolnej koniecznej ilości soczewek do transplantacji.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *