Operacja zaćma Czechy: jak uniknąć długich kolejek do krótkiego zabiegu?

Zaćma to bardzo poważna choroba. Nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Niestety kolejki na termin zabiegu z kasy chorych są w Polsce bardzo długie. Jak tego uniknąć, nie decydując się jednak na prywatne leczenie?

Pozbądź się zaćmy raz na zawsze

Zaćma, inaczej zwana kataraktą, to zmętnienie soczewki, które skutkuje stopniową utratą wzroku. Początkowo chory widzi niewyraźny, zamglony obraz. W miarę rozwoju schorzenia wzrok staje się coraz gorszy. Trzeba pamiętać, że katarakta to nie wyrok. Należy tylko poddać się prostemu zabiegowi wszczepienia sztucznej soczewki. Trwa to zaledwie 20 minut. To stosunkowo niewiele. Oczywiście wcześniej trzeba przejść badania kwalifikacyjne, a następnie okres rekonwalescencji. Co ważne, po zabiegu chorzy praktycznie od razu odzyskują pełnię widzenia, a ich komfort życia się zdecydowanie poprawia. Tyle w teorii. Rzeczywistość nie jest już tak różowa. Terminy, z jakimi muszą liczyć się pacjenci w Polsce są przerażające. W zaawansowanym stadium choroby nie można pozwolić sobie na tak długi czas oczekiwania. Przejrzała katarakta jest niemożliwa do wyeliminowania i skutkuje całkowitą utratą wzroku. Zabieg powinien być więc przeprowadzony w miarę szybko co w polskich realiach nie jest możliwe. Chyba, że pacjenci zdecydują się na prywatną opiekę medyczną, ale to koszty rzędu 3-4 tys. zł, na co nie wszystkich stać.

A może leczenie w Czechach?

Z uwagi na fakt, że w Polsce pomoc medyczna jest trudno dostępna coraz popularniejsza staje się operacja zaćma Czechy. U naszych zagranicznych sąsiadów terminy na przyjęcie do szpitala są znacznie krótsze. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż miesiąc. To powoduje, że coraz więcej osób się tym interesuje. Jest to możliwe w ramach tzw. dyrektywy transgranicznej, która pozwala na skorzystanie z opieki medycznej we wszystkich krajach unijnych. Oczywiście dotyczy to osób, które mają aktualne ubezpieczenie medyczne. Jak to wygląda w praktyce? Operacja zaćma Czechy musi być sfinansowana z góry. To koszt około 2,5 tys. zł, jednak po wszystkim można zgłosić się do polskiego oddziału NFZ po refundację. Obecnie wynosi ona 2 tys. 100 zł. Opłaty, które trzeba ponieść są więc minimalne. To bardzo prosty sposób, by szybko odzyskać sprawny wzrok i cieszyć się pełnią życia. Wprawdzie formalności wydają się dość skomplikowane, ale coraz więcej ośrodków medycznych w Polsce pomaga w ich załatwieniu. Jest to więc świetny sposób na szybkie usunięcie katarakty.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *