Kompletowanie sprzętu medycznego warto zacząć od lampy bezcieniowej

Lampa raczej kojarzy nam się ze sprzętem do domu lub do biura, a niekoniecznie z gabinetem lekarskim. Dlatego zdarza się, że ktoś niedoświadczony może przy wyposażaniu Sali zabiegowej lub gabinetu medycznego zapomnieć o tym, że w takich miejscach niezbędne jest specjalne oświetlenie. Nie wystarcza tam zwykła lampa, której używamy prywatnie.

Jaki sprzęt jest najlepszy

Warto podejść do tematu wyposażenia w sposób profesjonalny, poni9eważ od jego jakości zależeć będzie prawidłowa diagnostyka, a także dobre leczenie pacjentów. Nie może być tak, że pacjenci będą stratni, dlatego, że zechcemy zaoszczędzić na jakości sprzętu. Ludzkie zdrowie i życie jest najważniejsze. Przemyślmy dobrze konsekwencje, jakie może mieć złe oświetlenie sali chirurgicznej. Jest wiele czynników, które mają wpływ na to, czy dana lampa będzie odpowiednia do pracy lekarza, czy też nie spełni najwyższych wymogów. Po pierwsze wybierzmy odpowiednie natężenie światła. W domu, czy w prac biurowej to natężenie może być dużo mniejsze, niż w salach przeznaczonych do celów medycznych. Natężenie światła mierzone jest w lumenach, im ich więcej tym mocniejszy strumień światła uzyskujemy. Lampy lekarskie posiadają zazwyczaj bardzo dużą moc, wszystko po to, aby operowany obszar był doskonale widoczny. Nie można jednak wybrać za mocnej lampy, trzeba dobrze przeanalizować do czego będzie nam w gabinecie służyć dane źródło światła. Należy wziąć pod uwagę nie tylko lumeny, ale także luksy, które informują nas o tym, jakie natężenie światła uzyskamy przy danym oddaleniu od oświetlanej powierzchni. Zazwyczaj wartość ta podawana jest przy oddaleniu równym jeden metr, ponieważ właśnie takie oddalenie jest najczęsicej wykorzystywane przy pracy.

Cechy charakterystyczne naszej lampy

Wiemy już, jaka jest moc, natężenie światła, ale są jeszcze inne równie istotne parametry, gdy wybieramy coś tak ważnego, jak lampa bezcieniowa. Sprawdźmy, jaka jest temperatura barwowa lampy, którą mamy na oku. Zazwyczaj lampy lekarskie posiadają wysoką temperaturę barwową, czyli wbrew pozorom, znaczy to, że dają światło odbierane przez człowieka, jako chłodne, mało kto z nas lubi taki odcień światła, jednak sprawdza się on dobrze przy pracy chirurgicznej. W domach montujemy raczej lampki o ciepłej barwie światła, czyli o dość niskiej temperaturze barwowej, przybierają one żółto – czerwone odcienie światła. Jeżeli sprawdzimy już te dwa parametry naszej lampy chirurgicznej to jeszcze zastanówmy się nad tym, jakie zastosowano w niej źródło światła. Najczęściej wykorzystywane są lampy diodowe, czyli LED, ale czasem spotyka się też lampy halogenowe. Oba rodzaje sprawdzają się w pracy chirurgicznej, jednak lampy ledowe przewyższają technologicznie te z halogenami. Przede wszystkim charakteryzuje je dłuższy czas pracy, poza tym nie nagrzewają powierzchni, którą oświecają, a na bloku operacyjnym to bardzo ważne. Chirurg na pewno doceni to, że obniżona zostaje temperatura we wnętrzu, ponieważ lekarzowi w stresie i tak jest zazwyczaj bardzo gorąco.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *