Dobry stomatolog z Tych: Dzieci mogą się świetnie bawić podczas nauki mycia zębów

Twoje dziecko nie lubi myć zębów? A może nie chce się ono uczyć, jak je myć i szuka wymówek? Nie martw się. Na szczęście, nauka mycia zębów może być też fantastyczną zabawą dla dziecka. Zobacz, w jaki sposób możesz zachęcić swoje dziecko do mycia ząbków.

W jaki sposób i od kiedy należy myć zęby dzieciom?

Mało rodziców wie, że, nim pojawią się pierwsze ząbki, warto przynajmniej 2 razy dziennie przecierać dziecku dziąsła gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie – informuje dobry stomatolog z Tych. Czemu jest to tak ważne? Ponieważ niemowlaki karmione mlekiem modyfikowanym nie zawierają enzymów, które działają osłaniająco na zęby. Z kolei, kiedy pojawią się pierwsze zęby, wtedy należy już zacząć używać miękkiej szczoteczki, która jest specjalnie przygotowana dla dzieci. Można również sięgnąć po pastę bez fluoru lub z jego małą ilością. Ważne jest to, aby pasta była dostosowana do wieku dziecka. Pamiętaj o tym, że od momentu rozszerzania menu trzeba dziecku czyścić zęby po głównych posiłkach, a przynajmniej po śniadaniu i po ostatnim posiłku. Zęby powinno się myć okrężnymi i wymiatającymi ruchami, od zewnętrznej i wewnętrznej strony. Początkowo powinno nam do zajmować około minuty, a wraz z wiekiem dziecka do 3 minut. Samą zaś szczoteczkę powinno wymieniać się co 3-4 miesiące, jak i również po przebytych infekcjach.

Nauka mycia zębów też może być zabawą!

Od najmłodszych lat musimy dziecko przystosowywać do mycia zębów. Już samemu niemowlęciu powinniśmy dawać szczoteczkę, aby samemu próbowało myć ząbki. Bardzo fajną zabawą dla dzieci jest czyszczeniu dziecku zęby, a potem danie mu szczoteczki, aby jeszcze „poprawiło”. Dzieciaki też bardzo chętnie bawią się w mycie zębów nawzajem – ono umyje Tobie, a Ty jemu. Jak informuje dobry stomatolog Tychy czyszczenie znacznie ułatwia szczoteczka elektryczna, jednak w jej przypadku nie obejdzie się bez pomocy rodziców. Dla starszego dziecka można kupić również tabletki lub płyny barwiące zęby, których zadaniem jest pokazanie niedomytych miejsc, dzięki czemu dziecko może na bieżąco korygować swoje błędy. Bardzo często rodzice korzystają również z nici dentystycznych. Używać mogą ich już 3-latki , a po płyn do płukania mogą sięgać dzieci, które ukończyły 6-sty rok życia. W tym wieku powinno ono umieć wypłukać zęby bez połykania płynu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *