Dlaczego tak dużo osób decyduje się na operacje zaćmy w Czechach?

Zaćma to bardzo poważna choroba. Dotyka szczególnie osób starszych, ale nie tylko. Zapada na nią także sporo młodych ludzi, głównie na skutek urazów oka. Jest ona całkowicie uleczalna, ale trzeba jak najszybciej poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Niestety, sytuacja w polskiej służbie zdrowia nie jest za wesoła i coraz więcej osób decyduje się na leczenie w Czechach.

Czy to jest legalne?

Jak najbardziej. Operacja zaćmy w Czechach przeprowadza się coraz częściej. Wszystko za sprawą tzw. dyrektywy transgranicznej. W dużym skrócie polega ona na tym, że Polacy mogą korzystać z opieki medycznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a następnie ubiegać się o refundację kosztów leczenia z NFZ. W przypadku zabiegów, które nie wymagają zostawania na noc nie potrzeba zgody przedstawiciela NFZ. Tym sposobem szybka operacja zaćmy w Czechach stały się dostępne dla naszych rodaków.

Ile kosztują zabiegi w Czechach?

Za sam zabieg trzeba zapłacić z własnej kieszeni. To suma około 2,5 tys. zł. To dość duża kwota, która trzeba mieć przygotowana. Na szczęście po zabiegu można liczyć na refundację z NFZ. Na chwilę obecną z kasy chorych wypłaca się 2,1 zł. Faktyczną kwotę, jaką trzeba ponieść to niecałe 500 zł, wliczając w to dojazd. Można dodatkowo wykupić sobie nocleg na miejscu, bo następnego dnia trzeba zgłosić się na kontrolę do okulisty. Tym samym suma może być nieco wyższa, ale z drugiej strony nie trzeba martwić się o transport. W pobliżu szpitala jest dużo niedrogich hoteli, tak więc ewentualna cena, która trzeba będzie dopłacić nie będzie zbytnio wygórowana. W porównaniu do prywatnych zabiegów w Polsce to nie jest duża kwota. By usunąć kataratkę w prywatnym gabinecie trzeba liczyć się z opłatą rzędu 3-4 tys. zł. Wprawdzie zabiegi są wykonywane praktycznie od razu, jednak zaproponowana suma jest bardzo duża, co może stanowić spore obciążenie dla domowego budżetu. Nic dziwnego, że tak wielu chorych decyduje się na skorzystanie z zagranicznej opieki medycznej.

Jak wyglądają formalności?

Choć formalności wydają się bardzo skomplikowane, w rzeczywistości nie są one aż tak uciążliwe. W wielu kwestiach pomaga polski personel medyczny, który pośredniczy w tego typu procederze. Przykładem jest chociażby AlfaVision ze Skoczowa, która podpisała umową ze szpitalem w czeskiej Stonavie. Dzięki temu pacjenci odsyłani są do zaufanej placówki z personelem mówiącym w języku polskim. Po zabiegu otrzymują komplet dokumentów, które musza złożyć w oddziale NFZ, by otrzymać refundację poniesionych kosztów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *