Dentysta z Tarnowskich Gór: Skaling skuteczną metodą usuwania kamienia nazębnego

Wielu z nas zmaga się z problemami jamy ustnej, w szczególności z próchnicą, czy paradontozą. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawy z faktu, iż przyczyną powstawania tych dolegliwości zębów może być kamień nazębny. Sprawdź, jakie zgubne skutki może mieć nieleczenie kamienia nazębnego i co to jest skaling.

Uporczywy problem

Kamień nazębny to nic innego jak twardy, ciemny osad nazębny, jaki pojawia się na naszych zębach. Składa się on głównie z bakterii i węglowodanów, które odpowiadają głównie za choroby dziąseł, paradontozę, a także próchnicę, która, jak ostrzega dentysta z Tarnowskich Gór, jest jedną z najbardziej powszechnych chorób naszych zębów. Kamień nazębny jest tym bardziej niebezpieczny, ponieważ osadza się on głównie w okolicach szyjek zębowych i w miejscach, które są trudno dostępne dla szczoteczki.

Skaling na ratunek naszym zębom

Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje skalingu. Pierwszym z nich jest skaling naddziąsłowy. Jest to jedna z najbardziej powszechnych metod usuwania kamienia nadzębnego, która jest wykonywana praktycznie u każdego pacjenta. Ten rodzaj skalingu polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Z kolei skaling poddziąsłowy, jak sama nazwa wskazuje, polega na usunięcia kamienia nazębnego, który znajduje się pod powierzchnią naszych dziąseł. Jeżeli chodzi o metody usuwania kamienia nazębnego to istnieje ich kilka. Stomatolodzy w nielicznych przypadkach używają tzw. metody tradycyjnej, która polega na użyciu skaleru ręcznego. Jak informuje dentysta Tarnowskie Góry jest to opcja bardzo pracochłonna i często bardzo niedokładna, dlatego też odchodzi się od tej formy leczenia. Ponadto wyróżniamy metodę mechaniczną, ultradźwiękową, dźwiękową, czy laserową. Istnieje również metoda chemiczna, która polega na nałożeniu 30% roztworu perhydrolu na powierzchnię zęba, który rozpuszcza kamień. Gdy roztwór wykona swoje zadanie, wtedy wypłukuje się rozpuszczone złogi wodą pod ciśnieniem. Po wykonaniu zabiegu pacjent może chwilowo odczuwać nadwrażliwość zębów. Jednak i na to tą dolegliwość jest sposób, ponieważ możemy wykonać tzw. lakierowanie, które nie tylko uśmierzy ból, ale także zabezpieczy powierzchnie zębów przed próchnicą.

Czy skaling jest bezpieczny?

Kwestią, która na pewno interesuje większość z nas, jest fakt, czy skaling jest bezpieczny. Ma on na nasze zęby działanie zdrowotne tylko wtedy, gdy jest on odpowiednio przeprowadzony i nie jest usunięty całkowicie kamień nazębny. Całkowite usunięcie kamienia może spowodować utratę zębiny, która prowadzi do nadwrażliwości zębów i zmagania się z kolejnymi dolegliwościami. Dlatego ważne jest by przeprowadzić ten zabieg u sprawdzonego stomatologa. Warto też pamiętać o tym, by zabieg nie przeprowadzać więcej niż 1-2 razy w roku.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *