Czym jest i na czym polega labioplastyka?


Labioplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na korekcie kształtu warg sromowych. Wargi mogą stać się wydłużone lub asymetryczne m.in. w wyniku porodu lub procesu starzenia się, a także ze względu na uwarunkowania genetyczne. Na tego typu korektę decyduje się coraz więcej kobiet. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, jak wygląda zabieg oraz czemu warto zapisać się na niego.

Predyspozycje do labioplastyki

Labioplastyka przeznaczona jest dla kobiet z powiększonymi wewnętrznymi i zewnętrznymi wargami sromowymi, które powodują ból lub sprawiają dyskomfort fizyczny i wizualny. Zbyt długie wargi sromowe mogą powodować ból podczas stosunku płciowego, prowadzić do urazów podczas ćwiczeń fizycznych lub nawet uniemożliwiać wygodne noszenie obcisłych ubrań. Zabieg przeznaczony jest przede wszystkim dla zdrowych, pełnoletnich kobiet, jednak pragnie go wykonać także wiele nastolatek. Kobiety transpłciowe również mogą być kandydatkami do wykonania tej procedury, jednak jest to możliwe dopiero po zabiegu chirurgii rekonstrukcyjnej narządów płciowych. Labioplastyka nie ma na celu bezpośredniego zwiększenia przyjemności seksualnej lub zadowolenia ze stosunku. Plastyka nie jest jedynym rodzajem zabiegu kosmetycznego, który może być wykonany na pochwie. Na przykład odmładzanie pochwy pozwala na zawężenie obszarów krocza, które mogą się rozciągnąć podczas porodu. Niektórzy chirurdzy sugerują, że skorygowanie pochwy zwiększa przyjemność seksualną dla obu partnerów.

Przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu, pacjentka powinna dobrze się do niego przygotować. Wskazane jest przede wszystkim rzucenie palenia oraz nie spożywanie alkoholu na co najmniej tydzień przed zabiegiem. Chirurg plastyczny może prawdopodobnie zasugerować zaprzestanie przyjmowania pewnych leków. Zazwyczaj bezpośrednio przed labioplastyką należy odstawić aspirynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i rozcieńczalniki krwi, z których wszystkie mogą zwiększyć ryzyko krwawienia po zabiegu. Niektóre leki ziołowe, witamina E, kwasy tłuszczowe omega-3, zielona herbata i ginkgo biloba, mogą również zwiększać ryzyko krwawienia podczas i po zabiegu. Zazwyczaj po zabiegu stopniowo wrócić można do standardowej diety. Nie wolno także odbywać stosunku seksualnego na noc przed operacją.

Przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Labioplastyka zazwyczaj jest wykonywana na znieczuleniu miejscowym, na zasadzie ambulatoryjnej. Cała operacja trwa około dwóch godzin. Podczas zabiegu większe lub nierówne wewnętrzne wargi są wycięte i skracane przy użyciu specjalistycznych nożyczek, skalpela lub lasera. Odpowiednie miejsce nacięcia zależy od wielu indywidualnych czynników, w tym konfiguracji, faktury i wielkości otoczenia operowanego obszaru. Ponadto, wargi sromowe na zewnętrznej stronie ciała mogą być dodatkowo zmniejszone w przypadku zabiegu chirurgicznego lub liposukcji, jeśli jest to konieczne. W tym samym czasie można także przeprowadzić kaskadomię. Lekarz następnie wykonuje nacięcie z rozpuszczalnymi szwami. Po zabiegu nie można mieć kontaktów seksualnych przez około miesiąc. Narządy płciowe są miękkie i obrzęknięte przez kilka tygodni, a ich okolice mogą być lekko posiniaczone. Leki doustne mogą zmniejszyć ból, a antybiotyki można stosować w celu zmniejszenia ryzyka zakażeń po zabiegu. W okresie rekonwalescencji zalecane jest unikanie ciężkich, intensywnych ćwiczeń przez minimum trzy tygodnie po zabiegu. Tampony nie powinny być stosowane w ciągu 10 dni po zabiegu, jednak należy nosić specjalną wkładkę przez co najmniej jeden tydzień, z powodu występującego krwawienia.

Bezpieczeństwo i efekty zabiegu

Procedura zmiany kształtu warg sromowych jest powszechnie prowadzona przez ginekologa lub chirurga plastycznego. Nacięcia wykonane są u podstawy warg sromowych, aby ukryć ślad, nie pozostawiając żadnych rozległych lub delikatnych blizn na brzegach. Nacięcia są zamykane przez rozpuszczalne szwy. Operacja trwa zazwyczaj od jednej do dwóch godzin i może być wykonywana w miejscowym znieczuleniu, jednak wiele kobiet decyduje się na zabieg na znieczuleniu ogólnym. Po wykonaniu operacji z reguły nie ma potrzeby pozostawać na noc w szpitalu. Według chirurgów kosmetycznych, kobiety poddane labioplastyce wykazują większą pewność siebie oraz odzyskują poczucie własnej wartości. Zabieg ten może również wyeliminować dyskomfort spowodowany nieprawidłowym kształtem warg sromowych, który objawiał się np. podczas stosunku płciowego lub aktywności fizycznej. Cała procedura w żaden sposób nie wpływa negatywnie na satysfakcję z życia seksualnego. Podczas zabiegu usuwany jest nadmiar skóry i tkanki blokującej otwarcie pochwy i łechtaczkę. Lekarz stara się unikać nacięć w okolicach łechtaczki i starannie wykonuje swoją pracę, aby uchronić nerwy sensoryczne oraz zachować pełną wrażliwość organu. W przypadku zajścia w ciążę w terminie niedalekim przed operacją zaleca się, aby pacjentka poczekała na wykonanie zabiegu do okresu poporodowego. Ważne jest, aby porozmawiać o planach ciążowych z chirurgiem kosmetycznym, aby można było wprowadzić plan chirurgiczny przed i po ciąży.

http://alfamedycyna.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *