Czy usunięcie zaćmy jest bolesne dla pacjenta?

Zaćma jest bardzo poważną chorobą, z którą zmaga się wielu Polaków. Jej leczenie jest bardzo ważne, bo najgorszym efektem nieleczenia katarakty może być utrata wzroku. Sprawdź, ile trwa sam zabieg i czy usuwanie zaćmy jest bolesne dla pacjenta.

Parę słów o zaćmie

Zaćma, która określana jest również mianem katarakty, jest to postępujące zmętnienie soczewki oka. Jej efektem jest nie tylko pogorszony wzrok, ale może także nieleczona doprowadzić do tego, że całkowicie go stracimy. Kto najbardziej musi się obawiać tej choroby? Dotyka ona osób głównie starszych, które ukończyły 60-ty rok życia, a ich problemy wiążą się z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Niestety, coraz częściej z kataraktą borykają się coraz to młodsze osoby. Niektóre chorują na nią w wyniku przebywania innych przewlekłych chorób, do których wlicza się między innymi cukrzycę. A jak wiemy ta choroba, która wiążę się z problemami metabolicznymi organizmu, jest bardzo poważna i powoduje, że zdolności regeneracyjne danej osoby znacznie się obniżają. Poza tym wywołać zaćmę mogą też różne stany zapalne oka oraz jego urazy.

Z jakimi objawami wiążę się zaćma?

Oznak zaćmy jest kilka. Oprócz pogorszonego wzroku i gorszej ostrości widzenia, pacjenci bardzo często narzekają na tak zwany efekt dwojenia się w oczach. Jakby tego było mało ich możliwości widzenia w ciemnościach są o wiele gorsze. Niektóre osoby sygnalizują również okulistom, że odnoszą wrażenie, że światło słoneczne ich oślepia.

Usuwanie zaćmy – co warto wiedzieć?

Usunięcie zaćmy nie trwa długo. Sam zabieg trwa jedynie 20 minut i jest on całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Oczywiście, zabieg jest bezpieczny, więc dodatkowo pacjent nie musi się przejmować tym, że w trakcie jego trwania coś może pójść nie tak. A jak wygląda sytuacja w naszym kraju, jeśli chodzi o częstotliwość zabiegów? Niestety, jeżeli decydujemy się leczyć przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wtedy musimy liczyć się z tym, że czas oczekiwania na zabieg jest dość długi. Obecnie średnio czeka się na niego 2 lata. To bardzo dużo, dlatego też polscy pacjenci szukają innych rozwiązań. Na na ten moment wielu z nich decyduje się na usunięcie zaćmy. Nic w tym dziwnego. Kolejki są znacznie krótsze, tak jak i sam czas oczekiwania, a do tego jest to tańsza opcja niż prywatne leczenie. Za operację w Czechach zapłacimy 2,5 tys. zł, przy czym możemy się jeszcze ubiegać po powrocie do Polski o refundację, dzięki czemu możemy odzyskać nawet 2,1 tys. zł.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *