Bieżnia treningowa czy bieganie na świeżym powietrzu, w jaki sposób lepiej trenować?

Wciąż wiele osób zastanawia się czy lepiej jest biegać na bieżni treningowej czy może po prostu wychodzić z domu i cieszyć się bieganiem na świeżym powietrzu. Obie te opcje mają swoje plusy i minusy, o których możecie przeczytać.

Bieganie na świeżym powietrzu tylko dla wytrwałych?

Mówi się, że bieganie na świeżym powietrzu jest tylko dla wytrwałych, ponieważ nie jest łatwo wyjść z domu pobiegać, gdy wieje silny wiatr, pada deszcz czy po prostu na dworze jest nieprzyjemnie. Dlatego właśnie nie wszyscy mają na tyle samozaparcia, żeby biegać regularnie, a wybierają tylko te dni, gdy jest ładnie i ciepło, a tak naprawdę wcale nie mamy ich tak dużo. Nie mniej jednak podczas takiego biegania dużo więcej się dzieje, niż gdy naszym urządzeniem jest bieżnia treningowa. Mijamy ludzi, zmienia nam się krajobraz i możemy poznać nowe miejsca blisko naszego domu. To niewątpliwy plus. Również dotlenienie organizmu jest większe, gdyż cały czas oddychamy świeżym powietrzem. Jest to więc znacznie lepsze dla zdrowia, chociaż nie wskazane jest bieganie na mrozie, gdyż może mieć to dla nas złe skutki.

Bieżnia treningowa daje dużo możliwości

Bieżnia treningowa daje dużo możliwości przy treningu. Nie tylko możemy zmieniać sobie programy ćwiczenia, ale również sprawić, że będziemy biec pod górę. W przypadku gdy biegamy w naturalnym środowisku, nie zawsze taką górę mamy dostępną, a wiadomo, że w miarę trenowania, warto zwiększyć poziom trudności. Oprócz tego, jest ona dostępna zawsze, niezależnie od warunków atmosferycznych. Jeżeli posiadamy takową w domu, to możemy skorzystać z niej niezależnie od pory dnia i biegać, jak długo chcemy, przerywać i wracać na trening. Po bieganiu na dworze, jak wrócimy do domu, już na pewno nie wyjdziemy pobiegać znowu. Jest to jednak urządzenie dość monotonne, z którego warto korzystać, słuchając na przykład dobrej muzyki. Pozwala to na trochę przyjemności podczas treningu, choć wiele osób zakłada słuchawki również biegając na świeżym powietrzu. Jest to jednak bezpieczne tylko, gdy biegamy z dala od ulicy, ponieważ nie słysząc co dzieje się wokół nas, łatwo wpaść pod samochód czy nawet na inną osobę. Pod tym względem zdecydowanie bezpieczniej biega się na bieżni. Na niej nie mamy również problemu z nierównym podłożem, jak krawężniki czy kamienie, gdzie złe postawienie stopy może spowodować skręcenie kostki.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *